event burgee venue burgee

River Exe Regatta - Saturday Dinghy Slow Fleet

Exe Sailing Club

Overall

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 27, Scoring system: Appendix A
Rank Helm Crew Club Class Sail No. PY R1 R2 R3 Total Nett
1st Andrew McAusland Caroline McAusland Exe SC Comet Trio 472 1094 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2nd Guy Farrant Veronique Hart / Emma Mallet Exe SC Comet Trio 428 1094 2.0 3.0 2.0 7.0 7.0
3rd Victoria Upton TBC Exe SC RS 200 522 1047 4.0 2.0 3.0 9.0 9.0
4th Bob Horlock   Exe SC Supernova 1079 1075 5.0 5.0 6.0 16.0 16.0
5th Richard Linsdale   Exe SC Solo 4222 1143 3.0 9.0 7.0 19.0 19.0
6th Rex Frost Sue Frost Exe SC Comet Trio 393 1094 10.0 6.0 4.0 20.0 20.0
7th Paul Lingham   Starcross YC RS Aero 7 1809 1071 8.0 4.0 8.0 20.0 20.0
8th Chris Crook Sophie Crook Exe SC RS 200 1486 1047 12.0 8.0 5.0 25.0 25.0
9th Peter Labdon Richard Young Exe SC Comet Trio 485 1094 7.0 7.0 12.0 26.0 26.0
10th Chris James   Exe SC RS Aero 7 1132 1071 9.0 12.0 10.0 31.0 31.0
11th Malcolm Crundwell   Exe SC Supernova 631 1075 11.0 11.0 9.0 31.0 31.0
12th Ian Upton Mary Upton Exe SC Comet Trio 429 1094 15.0 13.0 11.0 39.0 39.0
13th Nick Webber Richard Stradling Exe SC Comet Trio 368 1094 13.0 14.0 13.0 40.0 40.0
14th Anthony Garratt Su Lanfear Exe SC Comet Trio 487 1094 16.0 16.0 14.0 46.0 46.0
15th Annabel James   Exe SC Laser Radial 176455 1139 17.0 17.0 15.0 49.0 49.0
16th Mike Upton   Exe SC Supernova 446 1075 18.0 10.0 28.0 DNS 56.0 56.0
17th Jonathan Wilson   Exe SC Laser Radial 209010 1139 14.0 15.0 28.0 DNS 57.0 57.0
18th Ben Flower   Starcross YC Laser 212153 1097 6.0 28.0 RET 28.0 DNC 62.0 62.0
19th Saul Tyler Deborah Tyler Exe SC Comet Trio 457 1094 28.0 DNS 28.0 DNC 28.0 DNC 84.0 84.0
19th George Collett   Lympstone SC Laser 165297 1097 28.0 DNS 28.0 DNC 28.0 DNC 84.0 84.0
19th John Bradley   Topsham SC Laser 178936 1097 28.0 DNS 28.0 DNC 28.0 DNC 84.0 84.0
19th David Collett   Lympstone SC Laser 75399 1097 28.0 DNS 28.0 DNC 28.0 DNC 84.0 84.0
19th Malcolm Dodd Ron Purkis Exe SC Enterprise 19633 1113 28.0 DNS 28.0 DNC 28.0 DNC 84.0 84.0
19th Veronique Hart Walter and Margaret Holstrom Exe SC Hawk 20   1115 28.0 DNS 28.0 DNC 28.0 DNC 84.0 84.0
19th James McNaughton Bella McNaughton Topsham SC Devon Yawl 96 1184 28.0 DNS 28.0 DNC 28.0 DNC 84.0 84.0
19th Charlie King Josh Geare Exe SC RS 200 1403 1047 28.0 DNS 28.0 DNC 28.0 DNC 84.0 84.0
19th Symon Garratt   Exe SC Supernova 1060 1075 28.0 DNS 28.0 DNC 28.0 DNC 84.0 84.0

R1 - 2017-07-08

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Helm Crew Club Class Sail No. PY Elapsed Corrected Points
1 Andrew McAusland Caroline McAusland Exe SC Comet Trio 472 1094 58.45 0.53.42 1.0
2 Guy Farrant Veronique Hart / Emma Mallet Exe SC Comet Trio 428 1094 62.52 0.57.28 2.0
3 Richard Linsdale   Exe SC Solo 4222 1143 67.54 0.59.24 3.0
4 Victoria Upton TBC Exe SC RS 200 522 1047 62.53 1.00.04 4.0
5 Bob Horlock   Exe SC Supernova 1079 1075 64.39 1.00.08 5.0
6 Ben Flower   Starcross YC Laser 212153 1097 66.02 1.00.12 6.0
7 Peter Labdon Richard Young Exe SC Comet Trio 485 1094 69.27 1.03.29 7.0
8 Paul Lingham   Starcross YC RS Aero 7 1809 1071 68.31 1.03.58 8.0
9 Chris James   Exe SC RS Aero 7 1132 1071 69.51 1.05.13 9.0
10 Rex Frost Sue Frost Exe SC Comet Trio 393 1094 72.53 1.06.37 10.0
11 Malcolm Crundwell   Exe SC Supernova 631 1075 72.03 1.07.01 11.0
12 Chris Crook Sophie Crook Exe SC RS 200 1486 1047 70.24 1.07.14 12.0
13 Nick Webber Richard Stradling Exe SC Comet Trio 368 1094 74.29 1.08.05 13.0
14 Jonathan Wilson   Exe SC Laser Radial 209010 1139 77.38 1.08.10 14.0
15 Ian Upton Mary Upton Exe SC Comet Trio 429 1094 75.49 1.09.18 15.0
16 Anthony Garratt Su Lanfear Exe SC Comet Trio 487 1094 76.35 1.10.00 16.0
17 Annabel James   Exe SC Laser Radial 176455 1139 80.23 1.10.34 17.0
18 Mike Upton   Exe SC Supernova 446 1075 79.52 1.14.18 18.0
19 Saul Tyler Deborah Tyler Exe SC Comet Trio 457 1094 DNS   28.0
19 George Collett   Lympstone SC Laser 165297 1097 DNS   28.0
19 John Bradley   Topsham SC Laser 178936 1097 DNS   28.0
19 David Collett   Lympstone SC Laser 75399 1097 DNS   28.0
19 Malcolm Dodd Ron Purkis Exe SC Enterprise 19633 1113 DNS   28.0
19 Veronique Hart Walter and Margaret Holstrom Exe SC Hawk 20   1115 DNS   28.0
19 James McNaughton Bella McNaughton Topsham SC Devon Yawl 96 1184 DNS   28.0
19 Charlie King Josh Geare Exe SC RS 200 1403 1047 DNS   28.0
19 Symon Garratt   Exe SC Supernova 1060 1075 DNS   28.0

R2 - 2017-07-08

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Helm Crew Club Class Sail No. PY Elapsed Corrected Points
1 Andrew McAusland Caroline McAusland Exe SC Comet Trio 472 1094 33.55 0.31.00 1.0
2 Victoria Upton TBC Exe SC RS 200 522 1047 33.49 0.32.18 2.0
3 Guy Farrant Veronique Hart / Emma Mallet Exe SC Comet Trio 428 1094 36.02 0.32.56 3.0
4 Paul Lingham   Starcross YC RS Aero 7 1809 1071 35.27 0.33.06 4.0
5 Bob Horlock   Exe SC Supernova 1079 1075 35.40 0.33.11 5.0
6 Rex Frost Sue Frost Exe SC Comet Trio 393 1094 36.32 0.33.24 6.0
7 Peter Labdon Richard Young Exe SC Comet Trio 485 1094 37.16 0.34.04 7.0
8 Chris Crook Sophie Crook Exe SC RS 200 1486 1047 35.44 0.34.08 8.0
9 Richard Linsdale   Exe SC Solo 4222 1143 39.17 0.34.22 9.0
10 Mike Upton   Exe SC Supernova 446 1075 38.02 0.35.23 10.0
11 Malcolm Crundwell   Exe SC Supernova 631 1075 38.39 0.35.57 11.0
12 Chris James   Exe SC RS Aero 7 1132 1071 38.32 0.35.59 12.0
13 Ian Upton Mary Upton Exe SC Comet Trio 429 1094 39.23 0.36.00 13.0
14 Nick Webber Richard Stradling Exe SC Comet Trio 368 1094 39.48 0.36.23 14.0
15 Jonathan Wilson   Exe SC Laser Radial 209010 1139 42.08 0.36.59 15.0
16 Anthony Garratt Su Lanfear Exe SC Comet Trio 487 1094 41.43 0.38.08 16.0
17 Annabel James   Exe SC Laser Radial 176455 1139 44.53 0.39.24 17.0
18 Ben Flower   Starcross YC Laser 212153 1097 RET   28.0

R3 - 2017-07-08

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Helm Crew Club Class Sail No. PY Elapsed Corrected Points
1 Andrew McAusland Caroline McAusland Exe SC Comet Trio 472 1094 35.32 0.32.29 1.0
2 Guy Farrant Veronique Hart / Emma Mallet Exe SC Comet Trio 428 1094 37.32 0.34.19 2.0
3 Victoria Upton TBC Exe SC RS 200 522 1047 35.59 0.34.22 3.0
4 Rex Frost Sue Frost Exe SC Comet Trio 393 1094 38.50 0.35.30 4.0
5 Chris Crook Sophie Crook Exe SC RS 200 1486 1047 37.18 0.35.38 5.0
6 Bob Horlock   Exe SC Supernova 1079 1075 39.07 0.36.23 6.0
7 Richard Linsdale   Exe SC Solo 4222 1143 42.43 0.37.22 7.0
8 Paul Lingham   Starcross YC RS Aero 7 1809 1071 40.11 0.37.31 8.0
9 Malcolm Crundwell   Exe SC Supernova 631 1075 40.40 0.37.50 9.0
10 Chris James   Exe SC RS Aero 7 1132 1071 40.33 0.37.52 10.0
11 Ian Upton Mary Upton Exe SC Comet Trio 429 1094 42.08 0.38.31 11.0
12 Peter Labdon Richard Young Exe SC Comet Trio 485 1094 42.23 0.38.44 12.0
13 Nick Webber Richard Stradling Exe SC Comet Trio 368 1094 42.29 0.38.50 13.0
14 Anthony Garratt Su Lanfear Exe SC Comet Trio 487 1094 43.39 0.39.54 14.0
15 Annabel James   Exe SC Laser Radial 176455 1139 48.22 0.42.28 15.0
16 Mike Upton   Exe SC Supernova 446 1075 DNS   28.0
16 Jonathan Wilson   Exe SC Laser Radial 209010 1139 DNS   28.0

www.exe-sailing-club.org
results@exe-sailing-club.org

www.river-exe-regatta.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com