event burgee venue burgee

River Exe Regatta - Saturday Dinghy Fast Fleet

Exe Sailing Club

Results are provisional as of 17:49 on July 8, 2017

Overall

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Helm Crew Club Class Sail No. PY R1 R2 R3 Total Nett
1st Dick Garry Sam Woolner Starcross YC Hornet 2108 962 1.0 2.0 1.0 4.0 4.0
2nd Les Arscott Debbie Hemmings Exe SC RS 400 13 942 2.0 1.0 2.0 5.0 5.0
3rd Jon Williams Pippa Rogers Rutland SC/Port Dinorwic SC Hornet 2132 962 4.0 3.0 4.0 11.0 11.0
4th Toby Barsley-Dale   Hayling Island SC Hornet 2176 962 5.0 4.0 3.0 12.0 12.0
5th Eric Marchbanks Lucy Loughton Starcross YC Hornet 2192 962 7.0 6.0 5.0 18.0 18.0
6th Paul Raven Vicky Raven Exe SC RS 400 1097 942 6.0 7.0 7.0 20.0 20.0
7th Mike Owen Andy Holmes South Staffs SC Hornet 2156 962 8.0 8.0 8.0 24.0 24.0
8th Russ Gibbs Jamie Dawson Starcross YC RS 800 1164 810 3.0 5.0 18.0 RET 26.0 26.0
9th Nigel Young Darren Hamilton BCYC Osprey 1316 935 9.0 9.0 9.0 27.0 27.0
10th David Edge Martin Arnison Starcross YC Hornet 2183 962 18.0 DNS 18.0 DNC 6.0 42.0 42.0
11th Paul Beer   Exe SC RS 100 449 1008 18.0 DNS 18.0 DNC 18.0 DNC 54.0 54.0
11th Paul Bartlett   Starcross YC RS Aero 9 1930 1024 18.0 DNS 18.0 DNC 18.0 DNC 54.0 54.0
11th Gregory Bartlett   Starcross YC RS Aero 9 1637 1024 18.0 DNS 18.0 DNC 18.0 DNC 54.0 54.0
11th Simon Pryor Simon Adams Lympstone SC RS 800 822 810 18.0 DNS 18.0 DNC 18.0 DNC 54.0 54.0
11th Tony Blackmore Guy Harrill Starcross YC B14 764 870 18.0 DNS 18.0 DNC 18.0 DNC 54.0 54.0
11th Neal Ricketts Kate Grant Topsham SC International 505 8700 906 18.0 DNs 18.0 DNC 18.0 DNC 54.0 54.0
11th Frankie Upton Tbc Exe SC RS 400 1326 942 18.0 DNS 18.0 DNC 18.0 DNC 54.0 54.0

R1 - 2017-07-08

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Helm Crew Club Class Sail No. PY Elapsed Corrected Points
1 Dick Garry Sam Woolner Starcross YC Hornet 2108 962 49.48 0.51.46 1.0
2 Les Arscott Debbie Hemmings Exe SC RS 400 13 942 49.14 0.52.16 2.0
3 Russ Gibbs Jamie Dawson Starcross YC RS 800 1164 810 43.20 0.53.30 3.0
4 Jon Williams Pippa Rogers Rutland SC/Port Dinorwic SC Hornet 2132 962 55.35 0.57.47 4.0
5 Toby Barsley-Dale   Hayling Island SC Hornet 2176 962 56.32 0.58.46 5.0
6 Paul Raven Vicky Raven Exe SC RS 400 1097 942 59.20 1.02.59 6.0
7 Eric Marchbanks Lucy Loughton Starcross YC Hornet 2192 962 61.52 1.04.19 7.0
8 Mike Owen Andy Holmes South Staffs SC Hornet 2156 962 69.02 1.11.46 8.0
9 Nigel Young Darren Hamilton BCYC Osprey 1316 935 69.10 1.13.59 9.0
10 David Edge Martin Arnison Starcross YC Hornet 2183 962 DNS   18.0
10 Paul Beer   Exe SC RS 100 449 1008 DNS   18.0
10 Paul Bartlett   Starcross YC RS Aero 9 1930 1024 DNS   18.0
10 Gregory Bartlett   Starcross YC RS Aero 9 1637 1024 DNS   18.0
10 Simon Pryor Simon Adams Lympstone SC RS 800 822 810 DNS   18.0
10 Tony Blackmore Guy Harrill Starcross YC B14 764 870 DNS   18.0
10 Neal Ricketts Kate Grant Topsham SC International 505 8700 906 DNs   18.0
10 Frankie Upton Tbc Exe SC RS 400 1326 942 DNS   18.0

R2 - 2017-07-08

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Helm Crew Club Class Sail No. PY Elapsed Corrected Points
1 Les Arscott Debbie Hemmings Exe SC RS 400 13 942 29.51 0.31.41 1.0
2 Dick Garry Sam Woolner Starcross YC Hornet 2108 962 30.39 0.31.52 2.0
3 Jon Williams Pippa Rogers Rutland SC/Port Dinorwic SC Hornet 2132 962 31.02 0.32.16 3.0
4 Toby Barsley-Dale   Hayling Island SC Hornet 2176 962 31.32 0.32.47 4.0
5 Russ Gibbs Jamie Dawson Starcross YC RS 800 1164 810 27.47 0.34.18 5.0
6 Eric Marchbanks Lucy Loughton Starcross YC Hornet 2192 962 33.15 0.34.34 6.0
7 Paul Raven Vicky Raven Exe SC RS 400 1097 942 32.39 0.34.40 7.0
8 Mike Owen Andy Holmes South Staffs SC Hornet 2156 962 34.12 0.35.33 8.0
9 Nigel Young Darren Hamilton BCYC Osprey 1316 935 33.25 0.35.44 9.0

R3 - 2017-07-08

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Helm Crew Club Class Sail No. PY Elapsed Corrected Points
1 Dick Garry Sam Woolner Starcross YC Hornet 2108 962 31.30 0.32.45 1.0
2 Les Arscott Debbie Hemmings Exe SC RS 400 13 942 31.26 0.33.22 2.0
3 Toby Barsley-Dale   Hayling Island SC Hornet 2176 962 32.16 0.33.32 3.0
4 Jon Williams Pippa Rogers Rutland SC/Port Dinorwic SC Hornet 2132 962 33.17 0.34.36 4.0
5 Eric Marchbanks Lucy Loughton Starcross YC Hornet 2192 962 33.56 0.35.16 5.0
6 David Edge Martin Arnison Starcross YC Hornet 2183 962 36.15 0.37.41 6.0
7 Paul Raven Vicky Raven Exe SC RS 400 1097 942 35.56 0.38.09 7.0
8 Mike Owen Andy Holmes South Staffs SC Hornet 2156 962 37.07 0.38.35 8.0
9 Nigel Young Darren Hamilton BCYC Osprey 1316 935 36.13 0.38.44 9.0
10 Russ Gibbs Jamie Dawson Starcross YC RS 800 1164 810 RET   18.0

www.exe-sailing-club.org
results@exe-sailing-club.org

www.river-exe-regatta.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com