event burgee venue burgee

River Exe Regatta - Saturday Cruiser Comfort Fleet

Exe Sailing Club

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank helm crew club class boat sail number PY R1 R2 Total Nett
1st Peter Fellows James Fellows Topsham Jaguar 21 Capella 121 1148 1.0 2.0 3.0 3.0
2nd Bill Ricketts Bridget Ricketts plus not yet known Topsham Moody S31 Kithros II 7652 T 1030 2.0 3.0 5.0 5.0
3rd peter de groot joanna de groot exmouth Jaguar 27 Stowaway j4377 1200 3.0 5.0 8.0 8.0
4th Damian Frances   ESC Sloop Yoyo   940 4.0 7.0 11.0 11.0
5th Allan Leach   Topsham Jaguar 21 Drunken Duck 121 1108 11.0 OCS 1.0 12.0 12.0
6th Richard Ridout Sarah Galliford Topsham Sadler 25 Sheba GBR3893L 1123 11.0 OCS 4.0 15.0 15.0
7th Richard Carson Graeme Peters Topsham Sailing Club Seal 22 Mistral 373 1251 11.0 OCS 6.0 17.0 17.0
8th Robin Adams Louis, Allison, Barnaby Exe Beneteau First 24 Salamander 22 1150 11.0 DNS 11.0 DNC 22.0 22.0
8th John Baynes Hannah Showell / single handed Topsham Hurley 22 Folkdancer 482 1296 11.0 DNS 11.0 DNC 22.0 22.0
8th Dave Preston Alix Neal ESC Sun Odyssey Lift Keel Maverick none 1065 11.0 DNS 11.0 DNC 22.0 22.0

R1 - 2017-07-08

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11.45.00
Rank helm crew club class boat sail number PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Peter Fellows James Fellows Topsham Jaguar 21 Capella 121 1148 11.45.00 13.05.11 1.20.11 1.09.51 1.0
2 Bill Ricketts Bridget Ricketts plus not yet known Topsham Moody S31 Kithros II 7652 T 1030 11.45.00 13.07.54 1.22.54 1.20.29 2.0
3 peter de groot joanna de groot exmouth Jaguar 27 Stowaway j4377 1200 11.45.00 13.41.45 1.56.45 1.37.18 3.0
4 Damian Frances   ESC Sloop Yoyo   940 11.45.00 13.38.52 1.53.52 2.01.08 4.0
5 Allan Leach   Topsham Jaguar 21 Drunken Duck 121 1108 11.45.00 13.02.05 OCS   11.0
5 Richard Ridout Sarah Galliford Topsham Sadler 25 Sheba GBR3893L 1123 11.45.00 13.24.07 OCS   11.0
5 Richard Carson Graeme Peters Topsham Sailing Club Seal 22 Mistral 373 1251     OCS   11.0
5 Robin Adams Louis, Allison, Barnaby Exe Beneteau First 24 Salamander 22 1150     DNS   11.0
5 John Baynes Hannah Showell / single handed Topsham Hurley 22 Folkdancer 482 1296     DNS   11.0
5 Dave Preston Alix Neal ESC Sun Odyssey Lift Keel Maverick none 1065     DNS   11.0

R2 - 2017-07-08

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.35.00
Rank helm crew club class boat sail number PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Allan Leach   Topsham Jaguar 21 Drunken Duck 121 1108 14.35.00 15.50.04 1.15.04 1.07.45 1.0
2 Peter Fellows James Fellows Topsham Jaguar 21 Capella 121 1148 14.35.00 15.53.05 1.18.05 1.08.01 2.0
3 Bill Ricketts Bridget Ricketts plus not yet known Topsham Moody S31 Kithros II 7652 T 1030 14.35.00 15.52.15 1.17.15 1.15.00 3.0
4 Richard Ridout Sarah Galliford Topsham Sadler 25 Sheba GBR3893L 1123 14.35.00 16.01.28 1.26.28 1.17.00 4.0
5 peter de groot joanna de groot exmouth Jaguar 27 Stowaway j4377 1200 14.35.00 16.17.47 1.42.47 1.25.39 5.0
6 Richard Carson Graeme Peters Topsham Sailing Club Seal 22 Mistral 373 1251 14.35.00 16.30.57 1.55.57 1.32.41 6.0
7 Damian Frances   ESC Sloop Yoyo   940 14.35.00 16.06.17 1.31.17 1.37.07 7.0

www.exe-sailing-club.org
results@exe-sailing-club.org

www.river-exe-regatta.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com