event burgee venue burgee

Noble Marine RS200 National Championships 2012

Exe Sailing Club

Results as of 17:45 on August 23, 2012

Overall

Sailed: 10, Discards: 2, To count: 8, Entries: 87, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail No Club Helm Crew Buddy R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Nett
1st Gold 1328 Grafham Water SC Ben Saxton Toby Lewis 12 (7.0) 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (4.0) 1.0 1.0 9.0
2nd Gold 995 ASA/RNSA Hamish Walker Emma Hivey 1 1.0 1.0 8.0 (25.0) 2.0 5.0 (21.0) 7.0 4.0 6.0 34.0
3rd Gold 1311 Red Wharf Bay SC / Hollingworth Lake SC Matt Mee Emma Norris 9 2.0 4.0 9.0 6.0 9.0 (88.0 DNF) 3.0 11.0 6.0 (15.0) 50.0
4th Gold 1488 WILSONIAN SC Mark Heather Ed Cowell 3 (44.0) 10.0 18.0 7.0 8.0 4.0 (34.0) 2.0 3.0 3.0 55.0
5th Gold 1286 Frensham Pond Roger Gilbert Jane Gilbert 10 17.0 (21.0) 5.0 (88.0 DNC) 6.0 2.0 19.0 1.0 5.0 2.0 57.0
6th Gold 900 Chichester Yacht Club Lee Sydenham Severine Rees-Jones 7 8.0 3.0 22.0 3.0 (28.0) 7.0 (25.0) 10.0 2.0 5.0 60.0
7th Gold 658 Port Dinorwic Jonny McGovern Sarah Williams 23 19.0 5.0 2.0 2.0 7.0 3.0 18.0 (44.0) (25.0) 7.0 63.0
8th Gold 940 Island Barn RSC Dicken Maclean Hannah Young 25 4.0 8.0 10.0 8.0 (35.0) 23.0 (37.0) 8.0 9.0 10.0 80.0
9th Gold 822 Parkstone YC Edd Whitehead Alice Kingsnorth 21 10.0 15.0 (26.0) (37.0) 16.0 13.0 2.0 5.0 15.0 9.0 85.0
10th Gold 584 Netley SC Ben McGrane Roz McGrane 19 (34.0) 6.0 19.0 (27.0) 3.0 9.0 17.0 9.0 12.0 12.0 87.0
11th Gold 1436 Parkstone YC Josh Flack Millie Alcock 14 5.0 12.0 12.0 16.0 12.0 15.0 5.0 (21.0) 11.0 (17.0) 88.0
12th Gold 1285 Bristol Corinthian YC John Teague Louise Fisher 16 (69.0) 7.0 (27.0) 15.0 14.0 8.0 8.0 12.0 10.0 16.0 90.0
13th Gold 1319 SailingTogs David Hivey Jane Hivey 11 (21.0) 18.0 7.0 10.0 4.0 19.0 (49.0) 17.0 8.0 11.0 94.0
14th Gold 1467 Burghfield SC Ian Sharps Ellie Martin 8 22.0 (39.0) 16.0 4.0 (23.0) 21.0 20.0 3.0 7.0 4.0 97.0
15th Gold 1317 Arun Yacht Club Robert Gullan Jack Holden 24 16.0 16.0 14.0 22.0 5.0 10.0 4.0 (37.0) 13.0 (24.0) 100.0
16th Gold 1452 Exe SC Arthur Henderson Alex Horlock 17 (33.0) (31.0) 3.0 9.0 21.0 20.0 26.0 19.0 14.0 8.0 120.0
17th Gold 1031 Burghfield SC Chris Catt Ally Martin 18 20.0 9.0 (28.0) 21.0 15.0 12.0 27.0 16.0 24.0 (32.0) 144.0
18th Gold 1428 Burghfield SC Chris Martin Eddie Glennie 20 6.0 24.0 31.0 20.0 18.0 14.0 (32.0) (51.0) 17.0 20.0 150.0
19th Gold 852 RTYC Nick Cherry Charlotte 22 15.0 13.0 4.0 5.0 53.0 6.0 (60.0) (56.0) 26.0 30.0 152.0
20th Silver 609 Exe SC Ben Cornish Charlotte Coleman 25 11.0 11.0 (52.0) 32.0 11.0 30.0 12.0 31.0 (33.0) 22.0 160.0
21st Gold 1460 Burghfield SC David Steed Katharine Martin 2 27.0 28.0 15.0 (35.0) 22.0 22.0 (30.0) 6.0 21.0 21.0 162.0
22nd Silver 960 Starcross Jayne Johnson Jamie Barker 4 24.0 (33.0) (50.0) 19.0 26.0 18.0 9.0 18.0 27.0 25.0 166.0
23rd Gold 1298 Royal Lymington Yacht Club Pippa Wilson John Gimson 5 3.0 35.0 23.0 14.0 32.0 26.0 14.0 20.0 (46.0) (42.0) 167.0
24th Silver 1340 Papercourt Sailing Club Sam Tozer Lucy Preston 9 23.0 (42.0) 20.0 13.0 20.0 (33.0) 28.0 15.0 19.0 29.0 167.0
25th Gold 1495 Hayling Island Tim Ellis Sophie Porteous 13 32.0 (64.0) (49.0) 34.0 10.0 17.0 15.0 24.0 30.0 14.0 176.0
26th Silver 482 Broadstairs SC Tom Goodey Richard Thomas 10 (50.0) 36.0 6.0 48.0 17.0 (88.0 DNF) 6.0 25.0 41.0 26.0 205.0
27th Gold 1029 RYA Christian Humphrey Noelle Vidal 15 29.0 50.0 (56.0) 29.0 19.0 24.0 10.0 26.0 (53.0) 18.0 205.0
28th Gold 1378 Yorkshire Dales SC Mike Saul Meg Fletcher 27 26.0 27.0 (37.0) 30.0 31.0 27.0 (46.0) 23.0 22.0 23.0 209.0
29th Silver 681 Papercourt Sailing Club Philip White Robert White 16 (51.0) 34.0 11.0 31.0 27.0 42.0 38.0 (52.0) 16.0 13.0 212.0
30th Gold 1301 Bristol Corinthian YC Peter Vincent Bonnie Moody 6 30.0 44.0 41.0 24.0 (47.0) 16.0 22.0 14.0 (45.0) 36.0 227.0
31st Gold 1473 Parkstone YC Steve Dunn Karen Baker 26 (64.0) 61.0 30.0 12.0 (88.0 DSQ) 29.0 16.0 13.0 49.0 19.0 229.0
32nd Silver 1480 Fishers Green SC Sam Brearey Bex Partridge 1 9.0 45.0 32.0 11.0 30.0 (63.0) 39.0 30.0 42.0 (55.0) 238.0
33rd Silver 1510 Bristol Corinthian YC Claire Walsh Darren McNamara 24 28.0 (52.0) 13.0 41.0 (42.0) 34.0 35.0 32.0 39.0 27.0 249.0
34th Bronze 593 Parkstone YC Chris Bower Ian Mairs 9 43.0 (49.0) 33.0 (72.0) 25.0 36.0 44.0 29.0 18.0 31.0 259.0
35th Silver 1229 Itchenor SC Rob Struckett Rosie Sibthorp 23 14.0 14.0 35.0 46.0 41.0 31.0 (57.0) 45.0 (55.0) 38.0 264.0
36th Bronze 1355 Minnis Bay SC Peter Gray Billie Quinian 28 18.0 20.0 40.0 36.0 29.0 (76.0) (73.0) 48.0 32.0 41.0 264.0
37th Silver 831 N/A Thomas Wright Chris Coulcher 28 31.0 25.0 44.0 39.0 45.0 25.0 (48.0) 22.0 (50.0) 33.0 264.0
38th Silver 566 RNSA Richard Bailey Luke Bailey 6 35.0 (75.0) 17.0 28.0 37.0 35.0 45.0 (61.0) 20.0 60.0 277.0
39th Gold 1165 RYA Ian Pickard Katy Nichol 4 (66.0) 40.0 (55.0) 52.0 24.0 28.0 47.0 43.0 23.0 43.0 300.0
40th Silver 950 Littleton SC Daniel Goodman Debbie Robertshaw 29 (65.0) 22.0 47.0 23.0 40.0 43.0 36.0 33.0 57.0 (80.0) 301.0
41st Silver 1228 Burghfield SC Joe Adams Emma Lucas 3 (55.0) 38.0 48.0 33.0 (63.0) 45.0 24.0 53.0 36.0 28.0 305.0
42nd Silver 1154 Royal Harwich Yacht Club James Williams Sarah Tuppen 14 38.0 23.0 42.0 18.0 49.0 (50.0) 40.0 50.0 (62.0) 48.0 308.0
43rd Bronze 815 Burghfield SC John-Paul Marks Emma Anderton 21 49.0 19.0 29.0 17.0 48.0 (69.0) 41.0 (88.0 DNF) 40.0 67.0 310.0
44th Silver 985 Lymington Town Chloe Martin Daniel Martin 5 (68.0) 51.0 (57.0) 57.0 38.0 32.0 11.0 55.0 44.0 34.0 322.0
45th Bronze 1190 BSC/RVYC James Penty Jon Evans 1 42.0 56.0 (63.0) 44.0 (70.0) 37.0 13.0 35.0 48.0 49.0 324.0
46th Silver 1389 Locks Sailing Club Paul Lewis Rosie Brearley 22 (75.0) (67.0) 61.0 50.0 13.0 11.0 56.0 62.0 43.0 35.0 331.0
47th Silver 1200 RNSA Keri Harris Theo Harris 4 12.0 29.0 39.0 55.0 (66.0) 48.0 51.0 38.0 (83.0) 61.0 333.0
48th Bronze 1440 Itchenor SC William Kalderon Tim Palmer 27 (59.0) 46.0 25.0 (62.0) 33.0 41.0 55.0 39.0 54.0 47.0 340.0
49th Bronze 554 Wembley Sailing Club Ian Robertson Olivia James 25 41.0 58.0 38.0 63.0 (73.0) 38.0 (66.0) 27.0 34.0 44.0 343.0
50th Silver 1266 Frensham Pond Ed Impey Ollie Herve 12 (76.0) 17.0 65.0 51.0 34.0 68.0 50.0 (70.0) 31.0 39.0 355.0
51st Bronze 1117 Oxford University YC Thomas Steavenson Ed Scallan 13 47.0 48.0 60.0 (76.0) (61.0) 39.0 7.0 42.0 58.0 58.0 359.0
52nd Silver 465 Exe SC Orkun Soyer George Melbourne 13 57.0 43.0 43.0 40.0 36.0 (58.0) (64.0) 47.0 56.0 37.0 359.0
53rd Silver 797 RNSA Darren Roach Alan Roberts 28 45.0 37.0 21.0 45.0 (72.0) 47.0 67.0 41.0 (70.0) 63.0 366.0
54th Silver 1302 Durham University SC Henry Maxfield Thea Crawshaw 17 61.0 30.0 (68.0) 42.0 (67.0) 53.0 42.0 66.0 28.0 45.0 367.0
55th Silver 996 RNSA Sam Thompson Victoria Upton 4 13.0 57.0 58.0 (75.0) 46.0 64.0 (69.0) 36.0 37.0 59.0 370.0
56th Bronze 1401 Exe SC Ryan Spring Leanne Bland 12 (78.0) 53.0 54.0 49.0 43.0 (88.0 DSQ) 58.0 54.0 29.0 40.0 380.0
57th Bronze 1290 Royal Harwich Yacht Club Steven Clayton Colette Portway 23 39.0 59.0 24.0 (60.0) 55.0 60.0 (63.0) 46.0 47.0 52.0 382.0
58th Bronze 385 Exe SC Iain Horlock Anne Way/Josh Geare 5 (67.0) 66.0 66.0 58.0 50.0 49.0 33.0 28.0 35.0 (88.0 DNC) 385.0
59th Bronze 205 Broadstairs SC Nic Streatfield Lily Streatfield 4 48.0 41.0 59.0 56.0 39.0 (66.0) 52.0 40.0 (65.0) 54.0 389.0
60th Silver 1236 Island Barn RSC Carl Mayhew Julie Mayhew 8 (71.0) 63.0 34.0 47.0 51.0 40.0 54.0 58.0 (67.0) 50.0 397.0
61st Bronze 1295 Burghfield SC Kevin Druce Joelle Havellier 7 37.0 26.0 64.0 26.0 52.0 78.0 (82.0) (88.0 DNF) 69.0 53.0 405.0
62nd Silver 748 Budworth SC Matt Bromley Andrea Morgan 15 (70.0) 60.0 53.0 54.0 54.0 (62.0) 29.0 49.0 60.0 46.0 405.0
63rd Bronze 834 Wembley Ian Gill Holly Pavey 17 36.0 55.0 (70.0) 64.0 56.0 56.0 23.0 (73.0) 59.0 57.0 406.0
64th Silver 590 Broadstairs SC Chris Thomas Mark Thomas 11 25.0 (68.0) 45.0 68.0 44.0 44.0 (71.0) 64.0 63.0 56.0 409.0
65th Bronze 1474 Helensburgh Sailing Club Kae Clark Moray Clark 16 46.0 47.0 (74.0) (65.0) 65.0 54.0 61.0 59.0 38.0 51.0 421.0
66th Silver 307 Parkstone YC Peter Eyre Nina Norden 2 53.0 54.0 36.0 (77.0) 64.0 51.0 68.0 60.0 51.0 (69.0) 437.0
67th Silver 863 Derwent Reservoir Sailing Club Dan Perry Helen Armstrong 21 58.0 (70.0) 51.0 38.0 60.0 46.0 53.0 68.0 (71.0) 65.0 439.0
68th Bronze 477 Derwent Reservoir Sailing Club Greg Liggins Janice Higginson 11 (77.0) 72.0 46.0 73.0 (80.0) 65.0 43.0 34.0 52.0 68.0 453.0
69th Bronze 376 Exe SC Sam Jacklin Freddie Jones 3 (72.0) 65.0 (71.0) 67.0 58.0 57.0 65.0 57.0 64.0 62.0 495.0
70th Bronze 785 Exe SC Ed Pearce Tim Pearce 14 (82.0) (78.0) 62.0 53.0 57.0 61.0 59.0 74.0 61.0 70.0 497.0
71st Silver 1144 Wembley John Gill Judy Faulds 20 62.0 (81.0) 73.0 59.0 62.0 52.0 74.0 69.0 66.0 (81.0) 517.0
72nd Silver 674 NSC Tom Whicher Clare Shinton 18 73.0 73.0 67.0 (82.0) (83.0) 59.0 31.0 65.0 72.0 79.0 519.0
73rd Silver 1170 RYA Ed Hill Elizabeth Willows 26 52.0 (85.0) 75.0 43.0 76.0 70.0 70.0 (77.0) 74.0 76.0 536.0
74th Bronze 1342 Llandegfedd SC Sarah Green David Green 10 40.0 (80.0) 69.0 70.0 79.0 72.0 (81.0) 63.0 76.0 73.0 542.0
75th Bronze 1265 Island Barn RSC/ Littleton SC Julie Harrison Fiona Fardon 19 60.0 74.0 72.0 61.0 (78.0) 73.0 77.0 71.0 (79.0) 66.0 554.0
76th Bronze 864 Grafham Water SC Pete Bunch Rosie Finlinson 18 (81.0) 62.0 76.0 (79.0) 75.0 74.0 76.0 72.0 68.0 64.0 567.0
77th Silver 1437 Chew Valley Sailing Club Dave Oakey Jeannie Oakey 7 54.0 71.0 80.0 66.0 69.0 (88.0 DNF) (88.0 DNF) 88.0 DNF 73.0 71.0 572.0
78th Bronze 651 Island Barn RSC Andy Groves Tessa Groves 26 (88.0 DNC) (88.0 DNC) 88.0 DNC 80.0 59.0 55.0 62.0 78.0 77.0 74.0 573.0
79th Bronze 247 Exe SC Bob Horlock Sue Burridge 8 (85.0) (79.0) 79.0 71.0 71.0 67.0 75.0 67.0 75.0 78.0 583.0
80th Bronze 711 Draycote Water SC Richard Brown Judith Brown 15 (84.0) 69.0 (82.0) 74.0 74.0 75.0 79.0 75.0 82.0 72.0 600.0
81st Bronze 651 Debbie Darling Tessa Groves 56.0 32.0 (88.0 DNF) (88.0 DNC) 88.0 DNC 88.0 DNC 88.0 DNC 88.0 DNC 88.0 DNC 88.0 DNC 616.0
82nd Bronze 1287 BLYM Natalie Messingham James Wilson 24 63.0 (83.0) 81.0 81.0 82.0 (88.0 DNF) 83.0 79.0 78.0 75.0 622.0
83rd Bronze 1173 Draycote Water SC Mike Ball Liz Ball 6 80.0 (82.0) 77.0 (84.0) 81.0 71.0 78.0 81.0 80.0 77.0 625.0
84th Bronze 1182 Rickmansworth Sailing Club Andrew Barraclough Alice Barraclough 20 79.0 76.0 78.0 78.0 77.0 (88.0 DNF) 80.0 76.0 81.0 (88.0 DNC) 625.0
85th Silver 1439 Burghfield SC Charlie Merchant Ginny Cooper 29 74.0 77.0 (88.0 DNF) 69.0 68.0 (88.0 DNF) 88.0 DNC 88.0 DNC 88.0 DNC 88.0 DNC 640.0
86th Bronze 1206 Exe SC Chris James Annabel James 22 86.0 (88.0 DNF) (88.0 DNC) 83.0 84.0 77.0 72.0 80.0 88.0 DNC 88.0 DNC 658.0
87th Bronze 1023 Rickmansworth Sailing Club Alastair Wilson Claudia Wilson 2 83.0 84.0 83.0 (88.0 DNF) (88.0 DNC) 88.0 DNC 88.0 DNC 88.0 DNC 88.0 DNC 88.0 DNC 690.0



Sailwave Scoring Software 2.5.1
www.sailwave.com